Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

6. A particle of mass 3.0 kg is moving in space under the potential graph below.

ID: 1265962 • Letter: 6

Question

6. A particle of mass 3.0 kg is moving in space under the potential graph below. The particle has started at position a, and is moving to the right. It has a mechanical energy of 10.0J a) What is the particle^'s kinetic energy at position e? b) What is the particle^'s spend at position e? c) What is the particle^'s potential energy at position e? d) What will the particle do at position f? e) What are the stable equilibrium points for this potential graph? f) What are the unstable equilibrium points for this potential graph?

Explanation / Answer

since the mechanical energy of particle is 10

so at point "a" the particle is started

mechanical energy at a = KE at a + PE at a

also from graph PE at a = 10 so

KE at a = 0

at point "e" potential energy (from graph) = 6 J

mechanical energy at e = KE at e + PE at e

10 = KE + 6

KE = 4

KE = 0.5 * m * v^2

4 = 0.5 * 3 * v^2

velocity at point e = 1.633 m/s

particle's potential energy at point e = 6 J (from graph)

particle will deaccelerate and gain height at position f as its kinetic energy is decreasingand potential energy is increasing

stable equilibrium points are c and f

unstable equilibrium point is e

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote