A 71-kg water skier is being accelerated by a ski boat on a flat (\"glassy\") la
ID: 1266544 • Letter: A
Question
A 71-kg water skier is being accelerated by a ski boat on a flat ("glassy") lake. The coefficient of kinetic friction between the skier's skis and the water surface is ?k = 0.27 . (Figure 1)
Part A
What is the skier's acceleration if the rope pulling the skier behind the boat applies a horizontal tension force of magnitude FT = 250N to the skier (? = 0?)?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the skier's horizontal acceleration if the rope pulling the skier exerts a force of FT = 250N on the skier at an upward angle ? = 12??
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
A) F- u*N=m*a
or 250 - 0.27*71*9.81=71*a
or a=0.872 m/s^2
B)normal = mg- Fsin(12)
=644.53 N
so Fcos(12) - uN=ma
or 244.5 - 0.27*644.53 = 71*a
or a= 1 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.