A flywheel with a radius of 0.260m starts from rest and accelerates with a const
ID: 1266602 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.260m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.750rad/s2 .
Part A: Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim at the start.
Part B:Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0?.
Part C: Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 120?.
Explanation / Answer
a) tang acc = r*alpha = 0.195
rad acc = 0
resultant acc = 0.195
b) tang acc = r*alpha = 0.195
radial acc = r*omega^2
where omega, w^2- w0^2 = 2*alpa*theta
w^2 = 2*0.75*60*2pi/3
w^2 = 3.14
so radial acc = 3.14*.26 = 0.81
resultant acc = sqrt(radial acc^2 + tang acc^2 ) = 0.83
c)
tang acc = r*alpha = 0.195
radial acc = r*omega^2
where omega, w^2- w0^2 = 2*alpa*theta
w^2 = 2*0.75*120*2pi/3
w^2 = 6.28
so radial acc = 6.28*.26 = 1.62
resultant acc = sqrt(radial acc^2 + tang acc^2 ) = 1.63
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.