10.43 The outstretched hands and arms of a figure skater preparing for a spin ca
ID: 1266616 • Letter: 1
Question
10.43
The outstretched hands and arms of a figure skater preparing for a spin can be considered a slender rod pivoting about an axis through its center (Figure 1) . When his hands and arms are brought in and wrapped around his body to execute the spin, the hands and arms can be considered a thin-walled hollow cylinder. His hands and arms have a combined mass 7.0kg . When outstretched, they span 1.6m ; when wrapped, they form a cylinder of radius 26cm . The moment of inertia about the rotation axis of the remainder of his body is constant and equal to 0.40kgm2.
If his original angular speed is 0.50rev/s , what is his final angular speed?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
From conservation of angular momentum (I*omega)i = (I*omega)f
I (initial) = Ibody + I arm = 0.400 kg-m^2 + 1/12*m*l^2 = 0.400 kg-m^2 + 1/12*7.00kg*(1.60m)^2 = 1.893 kg-m^2
I (final) = 0.400kg-m^2 + m*r^2 = 0.400 + 7.00*0.26^2 = 0.873 kg-m^2
Now1.893*0.500 = 0.873*omega(f)
So omega(f) = 1.893*0.500 /0.873
= 1.084 rev/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.