Through what potential difference (Delta V) must electrons be accelerated ((From
ID: 1266711 • Letter: T
Question
Through what potential difference (Delta V) must electrons be accelerated ((From rest) so that they will have the same wavelength as an X ray of wavelength 0.160 nm? Use 6.63*10^-34 for planks constant, 9.11*10^-31 kg for the mass of an electron, and 1.6*10^-19 for the change on an electrons. Thank you! Physics Hide
Mastering provides this response " Remember that the electron has the same de Broglie wavelength as the X ray, not the same energy" The answer should be around 55.3 V, as a problem with a wavelength of 0.165nm had this answer.
Explanation / Answer
The de broglie wavelength will be 0.16 nm for the electrons(given in the question)
now debroglie wavelength=h/p where h=6.626 * 10^-34 J-s and p is the momentun so putting h in the equation we get
p=h/(wavelength)=4.14*10^-24 kgm/s also p=sqrt(2mE) =>sqrt(2mE)=4.14*10^-24 where E is the energy and m is the mass of electrons
so E=58.89 eV is the energy..now the voltage required will be thus E/q=58.89 V is the answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.