Two objects, M = 15:3 kg and m = 7.47 kg are connected with an ideal string and
ID: 1266782 • Letter: T
Question
Two objects, M = 15:3 kg and m = 7.47 kg are connected with an ideal string and suspended by a pulley (which rotates with no friction) in the shape of a uniform disk with radius R = 7:50 cm and mass Mp = 14:1 kg. The string causes the pulley to rotate without slipping. If the masses are started from rest and allowed to move 2.50 m:
(a) What is the final speed (m/s) of mass m?
(b) What is the nal angular speed (rad/s) of the pulley?
(c) How long (s) did it take for the masses to move from rest to the nal position? Part (a) can be done by two methods: Forces and torques and energy conservation. Please use a second method to check your answer.
PLEASE ANSWER WITH STEPS thanks!
Explanation / Answer
Conservation of Energy : KE gained by objects M and m and pulley Mp = net PE lost by M and m.
Final KE of m and M is
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.