A small particle carrying a +47 ? C charge moves at 31m/s through a uniform 0.80
ID: 1267092 • Letter: A
Question
A small particle carrying a +47?C charge moves at 31m/s through a uniform 0.80T magnetic field. The velocity and magnetic field are both in the xy-plane, with the velocity making a 20? angle and the magnetic field a 268? angle, both measured counterclockwise from the +x-axis.
Part A
Find the magnitude of the magnetic force on the particle.
Part B
Find the direction of the magnetic force on the particle.
Find the direction of the magnetic force on the particle.: (which one is true?
+y-direction +z-direction ?z-direction ?y-directionExplanation / Answer
q = +47 ?C, v = 31 m/s, B = 0.80 T, ? = 20?, ? = 268?
a) F = qvBsin[? + (360 - ?)] = 0.00108 N
b) -z direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.