A mass m is attached to a spring of force constant 83.0N/m and allowed to oscill
ID: 1267393 • Letter: A
Question
A mass m is attached to a spring of force constant 83.0N/m and allowed to oscillate. The figure (Figure 1) shows a graph of its velocity vx as a function of time t.
Part A
Find the period.
1.60
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
Find the frequency and the angular frequency of this motion.
Please enter your answers in the order frequency, angular frequency separated with comma.
0.625,3.93
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part C
What is the amplitude (in cm)?
5.09
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part D
At what times does the mass reach the position x=
A mass m is attached to a spring of force constant 83.0N/m and allowed to oscillate. The figure (Figure 1) shows a graph of its velocity vx as a function of time t.
Part A
Find the period.
T =1.60
sSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
Find the frequency and the angular frequency of this motion.
Please enter your answers in the order frequency, angular frequency separated with comma.
f,? =0.625,3.93
Hz,rad/sSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part C
What is the amplitude (in cm)?
A =5.09
cmSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part D
At what times does the mass reach the position x=
Explanation / Answer
D . at end points of motion v=0
=>the times points are 0.4 , 1.2
E . max acceleartion = w*(Vmax)= 3.93*20= 87.6 cm/s^2
F. maximum accelation occurs at at maximum displacement ( hence at v=0)
=> points are t=0.4 , 1.2
G. w= sqrt(k/m)
=>m= k/(w^2)=5.374 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.