You have been hired to design a spring-launched roller coaster that will carry t
ID: 1267441 • Letter: Y
Question
You have been hired to design a spring-launched roller coaster that will carry two passengers per car. The car goes up a 13-m-high hill, then descends 20m to the track's lowest point. You've determined that the spring can be compressed a maximum of 2.1m and that a loaded car will have a maximum mass of 400kg . For safety reasons, the spring constant should be 12% larger than the minimum needed for the car to just make it over the top.
A) What is the maximum speed of a 360kg car if the spring is compressed the full amount?
Explanation / Answer
When it is moving up it ll ve potential energy
PE = mgh = 400*9.8*13 = 50960N
Amount of Energy Lost ll be = 0.12*50960 =6115.2J
HeNce total PE = 50960 + 6115.2 = 57075.2 J
When it is moving UP the hill it ll be losing some energy and gaining while moving down hence
PE net = mgh = 360*9.8*(20-13) = 24696 N
Net Energy = KE + PE
0.5 *m * v^2 = (57075.2+ 24696)
0.5 * 360 * v^2 = (57075.2+ 24696)
velocity = 21.31 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.