A sled with a mass of 5.80 kg is pulled along the ground through a displacement
ID: 1268723 • Letter: A
Question
A sled with a mass of 5.80 kg is pulled along the ground through a displacement given by d ? =(5.78m)x ^ . (Let the x axis be horizontal and the y axis be vertical.)
Part A
How much work is done on the sled when the force acting on it is F ? =(2.89N)x ^ +(0.131N)y ^ ? (J)
Part B
How much work is done on the sled when the force acting on it is F ? =(2.89N)x ^ +(0.231N)y ^ ? (J)
Part C
If the mass of the sled is increased, does the work done by the forces in parts A and B increase, decrease, or stay the same? (explain)
Explanation / Answer
Disp = 5.78x^
Work = F.D = (2.89x^ + 0.131y^) . 5.78x^ = 2.89*5.78 +0 = 16.64 J
b) F = 2.89x^ + 0.231y^
D = 5.78x^
W = F.D = (2.89x^ + 0.231y^) . 5.78x^= 16.64 J
c)Work will remain same if the mass is increased because the force due to mass will act downward and displacement is along x-axis.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.