The figure below shows the forces acting on a tibia (shinbone, the long vertical
ID: 1268915 • Letter: T
Question
The figure below shows the forces acting on a tibia (shinbone, the long vertical bone in the figure) when a person stands on the ball of one foot. As shown, the force of the tibia on the ankle joint for a person (of weight 750 N) standing this way is 2800 N. The ankle joint therefore pushes upward on the bottom of the tibia with a force of 2800 N, while the top end of the tibia must feel a net downward force of approximately 2800 N (ignoring the weight of the tibia itself). The tibia has a length of 0.40 m, an average inner diameter of 1.3 cm, and an average outer diameter of 2.5 cm. (The central core of the bone contains marrow that has negligible compressive strength. Take the Young's modulus of bone to be 9.40 109 Pa.)
(a) What is the average cross-sectional area of the tibia? in m2
(b) What is the compressive stress in the tibia? in Pa
(c) What is the change in length for the tibia due to the compressive forces? in m
Explanation / Answer
Part A)
The total cross section including the marrow is
pir2 = (pi)(.0125)2 = 4.91 X 10-4 m2
The cross section od the bone portion alone...
pi(.0125)2 - pi(.0065)2 = 3.58 X 10-4 m2
Part B)
Stress = F/A
Stress = 2(2800)/(3.58 X 10-4)
Stress = 1.56 X 107 Pa
Part C)
Y = FLo/A(delta L)
9.4 X 109 = 2(2800)(.4)/(3.58 X 10-4)(delta L)
delta L = 6.66 X 10-4 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.