A physics book slides off a horizontal tabletop with a speed of 1.10m/s . It str
ID: 1269321 • Letter: A
Question
A physics book slides off a horizontal tabletop with a speed of 1.10m/s . It strikes the floor in 0.350s . Ignore air resistance.
Part A
Find the height of the tabletop above the floor.
Part B
Find the horizontal distance from the edge of the table to the point where the book strikes the floor.
Part C
Find the horizontal component of the book's velocity, just before the book reaches the floor.
Part D
Find the vertical component of the book's velocity just before the book reaches the floo
Part E
Find the magnitude of book's velocity, just before the book reaches the floor.
Explanation / Answer
A) h = 0.5*g*t^2
= 0.5*9.8*0.35^2
= 0.6 m
B) x = vx*t
= 1.1*0.35
= 0.385 m
C) vx = vox = 1.1 m/s
D) vy = sqrt(2*g*h)
= sqrt(2*9.8*0.6)
= 3.43 m/s
E) v = sqrt(vx^2 +vy^2)
= sqrt(1.1^2 + 3.43^2)
= 3.6 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.