Two plane mirrors intersect at right angles. A laser beam strikes the first of t
ID: 1269853 • Letter: T
Question
Two plane mirrors intersect at right angles. A laser beam strikes the first of them at a point d = 14.0cm from their point of intersection, as shown in the figure (Figure 1) .
Part A
For what angle of incidence at the first mirror will this ray strike the midpoint of the second mirror (which is s= 28.8cm long) after reflecting from the first mirror?
SubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
Two plane mirrors intersect at right angles. A laser beam strikes the first of them at a point d = 14.0cm from their point of intersection, as shown in the figure (Figure 1) .
Part A
For what angle of incidence at the first mirror will this ray strike the midpoint of the second mirror (which is s= 28.8cm long) after reflecting from the first mirror?
? = ?SubmitMy AnswersGive Up
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
Explanation / Answer
we have ?=?
while ?=90-?
tan?=14/14.4 =>?=44.190
=> incident angle to the first mirror:
angle=90-?=?=44.19
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.