The string shown in the figure is driven at a frequency of 5.00 Hz. The amplitud
ID: 1269912 • Letter: T
Question
The string shown in the figure is driven at a frequency of 5.00 Hz. The amplitude of the motion is A = 12.5 cm, and the wave speed is v = 18.5 m/s. Furthermore, the wave is such that y = 0 at x = 0 and t = 0. Determine the angular frequency for this wave, Determine the wave number for this wave, Write an expression for the wave function. (Use the following as necessary: t, x. Let x be in meters and t be in seconds.) Calculate the maximum transverse speed, Calculate the maximum transverse acceleration of an element of the string.Explanation / Answer
a) w = 2 pi f = 2*pi*5 = 31.4 rad/s
b) v = w/k
k = w/v = 31.4/18.5= 1.7
c)
y = A sin( kx - wt)
y = .125 sin( 1.7 x - 31.4 t)
d) max is A w = .125*31.4= 3.93
e) max accel is Aw^2 = .125*31.4^2 =123
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.