Consider a particle of mass m = 25.0kg revolving around an axis with angular spe
ID: 1270535 • Letter: C
Question
Consider a particle of mass m = 25.0kg revolving around an axis with angular speed ?. The perpendicular distance from the particle to the axis is r = 1.25m .
The kinetic energy of a rotating body is generally written as K=1/2 I?^2, where I is the moment of inertia (also known as rotational inertia) of the body. Find the moment of inertia of the particle described in the problem introduction with respect to the axis about which it is rotating. Assume ? = 57.0rad/s .
Express your answer numerically.
Explanation / Answer
I = m*r^2
= 25*1.25^2
= 39.062 kg.m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.