The electromagnetic wave of the radiation field from a wire antenna travels towa
ID: 1270541 • Letter: T
Question
The electromagnetic wave of the radiation field from a wire antenna travels toward the plane of your paper (which is in the -z direction). At time t = 0 s, the wave strikes your paper at normal incidence. The magnetic field vector at point O in the figure points in the -y direction and has a magnitude of 4.0x 10^-8T. The frequency of the wave is 1.0 x 10^16 Hz. What is the magnitude of the associated electric field E at time t=0?
A. 12N/C
B. 7.5 x 10^-16 N/C
C. 1.3 N/C
D. 7.5 x 10^15 N/C
E. 7.5 N/C
I think the answer is 12 N/C, but I am not sure how to get that. Please Help!
Explanation / Answer
A. 12 N/c
E = B*c = 4*10^-8*3*10^8 = 12 N/c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.