A uniform plank of length 2.00 m and mass 31.5 kg is supported by three ropes, a
ID: 1270546 • Letter: A
Question
A uniform plank of length 2.00 m and mass 31.5 kg is supported by three ropes, as indicated by the blue vectors in the figure below. Find the tension in each rope when a 715 N person is 0.500 m from the left end. magnitude of vector T 1 Incorrect: Your answer is incorrect. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. N magnitude of vector T 2 Incorrect: Your answer is incorrect. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. N magnitude of vector T 3 N
Explanation / Answer
Given that the mass of the plank is M = 31.5 kg
Length of the board is L = 2.00m
The weight of the person is W= 715 N
-------------------------------------------------------------
From the figure the distance
AB = 0.500m
AC = 1.00 m ( weight of the rodat the center of the rod)
AD = 2.00
CD= 1.00 m
-----------------------------------------------------------------------------------
Since the system is in equilibrium then the torque is zero about any point
Apply torque about the point A
-T2 * (0) - W(AB) - Mg(AC) +T1sin40*(AD) = 0
T1sin40*(AD) = W(AB) + Mg(AC)
T1=( W(AB) + Mg(AC) ) / (AD)sin40
= 518.212 N
Apply torque about the point D
-T2 * (AD) - W(BD) - Mg(CD) +T1sin400*(0) = 0
T2* (AD) = W(BD) + Mg(CD)
T2 = ( W(BD) + Mg(CD) ) / AD
= 690.6 N
Apply newtons law in horizontal direction then
T3 = T1 cos40
= 396.973N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.