An insect 1.4mm tall is placed 0.8mm beyond the focal point of the objective len
ID: 1270756 • Letter: A
Question
An insect 1.4mm tall is placed 0.8mm beyond the focal point of the objective lens of a compound microscope. The objective lens has a focal length of 10mm, the eyepiece a focal length of 29mm.
Part A) Where is the image formed by the objective lens? (__mm) Give your answer as the distance from the image to the lens. Express your answer using two significant figures.
Part B) How tall is the image mentioned in part A? (__mm) Express your answer using two significant figures.
Part C) If you want to place the eyepiece so that the image iti produces is at infinity, how far should this lens be from the image produced by the objective lens?(__mm) Express your answers using two significant figures.
Part D) Under the conditions of part C, find the overall magnification of the microscope. (M=___x) Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
A) 1/(10+0.8) + 1/S1' = 1/10
S1' = 135mm
B) h'/h = S1'/S1
h' = 17.5 mm
c) d = S1' + fe = 135+29 = 164mm
C) M = 250*S1'/f0fe = (250*135)/(10*29)= 116.379
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.