We can reasonably model a 40W incandescent lightbulb as a sphere 6.0cm in diamet
ID: 1271422 • Letter: W
Question
We can reasonably model a 40W incandescent lightbulb as a sphere 6.0cm in diameter. Typically, only about 5.0% of the energy goes to visible light; the rest goes largely to nonvisible infrared radiation.
A) What is the visible light intensity (in W/m^2) at the surface of the bulb?
B) What is the amplitude of the electric field at this surface, for a sinusoidal wave with this intensity?
Emax= _________V/m
C) What is the amplitude of the magnetic field at this surface, for a sinusoidal wave with this intensity?
Bmax = _________
Explanation / Answer
a.)I = P/A = 0.05*40/(pi*(0.06^2)) = 176.84 W/m^2
b.)Emax = sqrt(2I/e0c) = sqrt(2*176.84/8.85x10^-12*3x10^8) = 364.98 V/m
c.)Bmax = Emax/c = 364.98/(3x10^8) = 1.216 x 10^-6 T = 1.216 uT
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.