A single, monochromatic light source is shined through an etched, flat prism wit
ID: 1272001 • Letter: A
Question
A single, monochromatic light source is shined through an etched, flat prism with a slit separation of 0.025mm. The resulting interference pattern is viewed on a screen 1.25m away. The third maximum is found to be 6.60cm from the central maximum. (a) What is the wavelength of the light? _______
(b) How far away from the central maximum are the first and second maxima?
________ and ________
2.
The single slit diffraction pattern produced with a light of wavelength 632nm was projected at a distance L = 1.2m from the slit. The width of the slit is 5mm.
Find the width of the central maxima.
(Hint: The location of the dark fringes along a screen corresponding to diffraction minima is given by y=mlL/a, where a is the slit width and m = 1, 2, 3.
Explanation / Answer
1) a) y = m lambda L/d
so
6.6E-2 = 3*lambda*1.25/0.025E-3
lambda = 4.4E-7 m or 440 nm
b) first will be a third as far so 6.6/3 = 2.2 cm
and second will be at 2*2.2 = 4.4 cm
2)
width is from -1 min to +1 min
so y = 2 lambda L/a = 2*632.0E-9*1.2/5.0E-3=3.03E-4 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.