A 3-gram bullet(m) is fired horizontally into a 10-kg block(M) of wood suspended
ID: 1272228 • Letter: A
Question
A 3-gram bullet(m) is fired horizontally into a 10-kg block(M) of wood suspended as shown. The block swings in an arc rising up a distance h= 3cm above its lowest position.
a) what is the increase in Gravitational Potential Energy at the top of the swing in the block + bullet system sompared to Initial position? - the System risses by h=3 cm
b) what is the kinetic energy of the block + bullet system at the bottom of its swing just after the inelastic collision?
c) what is the momentum of the bullet prior to the collision?
d) what is the initial velocity v0 of the bullet?
Explanation / Answer
Part A)
PE = mgh
PE = (10.003)(9.8)(.03)
PE = 2.94 J
Part B)
By conservation of energy
KE = 2.94 J
Part C)
KE = .5mv2
2.94 = (.5)(10.003)(v2)
v = .767 m/s
p = Mv
p = (10.003)(.767)
p = 7.67 kg m/s
Part D)
p = mv
7.67 = .003(v)
v = 2557 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.