1.What is the tangential speed of the 90 kg skier feeling a centripetal force of
ID: 1272549 • Letter: 1
Question
1.What is the tangential speed of the 90 kg skier feeling a centripetal force of 734 N?
2.
Communications and weather satellites are frequently found at "geostationary" orbits so that they can stay directly above a part of the Earth that the satellite services. There orbital radii "r" from the center of the Earth slowly decay, and thus their period decreases, and must be corrected with boosters to keep them in position. Calculate the radius of the orbit in Earth radii (units of 6.37x106m) from the following decayed period 22.7 in hours. Similar concept problems were solved in the practice homework of unit 9. You need to invoke Newton's Universal Law of gravitation to solve for speed v and use the basic definition of speed. You will need Earth's mass and remember to convert from hours to seconds.
One Earth radius is 6.37x106m. Thus an object at a distance of 9.55x106m from the center of the earth is at 1.50 Earth radii.
Explanation / Answer
apply Keplers third law as T^2 = 4pi^2 R^3/GM
so R^3 = GMT^2/4pi^2
R^3 = 6.67e-11*5.98e24* (22.7*60*60)^2/(4*3.14*3.14)
R^3 = 67.5*10^21
R = 4.0724*10^7
as R = 6.37 e6
in terms of earth radii , R =40.724/6.37 = 6.423 Earth radii
----------------------------------------------------------------------------------------
Done, Plz Rate
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.