An object is placed 17.0 cm from a concave spherical mirror having a focal lengt
ID: 1272645 • Letter: A
Question
An object is placed 17.0 cm from a concave spherical mirror having a focal length of magnitude 38.0 cm. Use graph paper to construct an accurate ray diagram for this situation. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.) From your ray diagram, determine the location of the image. behind the mirror O in front of the mirror What is the magnification of the image? Check your answers to parts (b) and (c) using the mirror equation. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.)Explanation / Answer
1/s + 1/s' = 1/f
1/17 + 1/s' = 1/38
s' = -30.76 cm
as s' is negative the image is virtual , behind the mirror
s' > s...the image is larger
c) M = -s'/s = 1.81
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.