35) A projectile is fired from the ground with a speed of 32 m/s, 68° above the
ID: 1272682 • Letter: 3
Question
35) A projectile is fired from the ground with a speed of 32 m/s, 68° above the horizontal. What is the projectile's maximum height? The maximum height is _____ m.
34) A stone is dropped from a building 54 m high. How long will it take the stone to reach the ground? It will take ______ s.
33) An airplane speeds up from 131 m/s to 218 m/s in 11.6 s. During this time, its acceleration is constant. During this interval, the airplane travels-----------m
32) The vector M shown below has components Mx=223 km, My=109 km. Calculate the angle
Explanation / Answer
Number 35)
Apply vf2 = vo2 + 2ad
0 = (322)(sin268) + 2(-9.8)(d)
d = 44.9 m
Number 34)
Apply d = vot + .5at2
54 = 0 + .5(9.8)(t2)
t = 3.32 sec
Number 33)
Apply d = .5(vf + vo)(t)
d = .5(131 + 218)(11.6)
d = 2024.2 m
Number 32)
tan(angle) = My/Mx
tan(angle) = 109/223
angle = 26.0o
Number 31)
NetTension, by the Pythagorean Theorem
Net2 = (130)2 + (910)2
Net = 919.2 N
Number 29)
(18 km/sec) times (1mile/1.60934 km) times (3600 sec/hr)
That is 40265 mph
Number 28)
23.9 times 2.2 lbs/kg
That is 52.6 lbs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.