1.Positively charged protons moving at 2.7x10 8 m/s enter a 0.05 Tesla magnetic
ID: 1272756 • Letter: 1
Question
1.Positively charged protons moving at 2.7x108 m/s enter a 0.05 Tesla magnetic field. The field is uniform and is coming out of the page (see diagram) and the protons enter at right angles to the field (mproton = 1.67x10-27 kg, qproton = 1 e =1.60x10-19 C).
a)Find the radius of the cyclotron orbits of the protons.
r=56.4 m
b)Find the period in seconds and frequency of the cyclotron motion for the protons in this field.
T=1.3x10^-6 sec
f=7.6x10^5 Hz
c) Use the right hand rule to determine whether the protons go clockwise or counterclockwise in their orbits.
clockwise
Explanation / Answer
apply r = mv/qB
r = 1.67*10^-27 * 2.7e8/(1.6e-19 *0.05)
r = 56.39 m
------------------------------
2 T = 2pim/qB
T = 2*3.14* 1.67*10^-27/(1.6e-19*0.05)
T = 1.3*10^-6 secs
-------------------------------------
as f =1/T = 1/1.3 = 7.7*10^5 Hz
-----------------------------
clockwise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.