Will leave 5 star rating to whoever shows the best answer and explanation! Thank
ID: 1272981 • Letter: W
Question
Will leave 5 star rating to whoever shows the best answer and explanation! Thank you! A patient is having a magnetic resonance imaging scan (an MRI) and has neglected to remove a 7.3 cm diameter metallic bracelet. The resistance of the bracelet is 0.0130 U. The magnetic field within the Mill's solenoid is perpendicular to the opening of her bracelet. While taking the scan, the magnetic field decreases from 1.24 T to 0.47 T in 0.700 seconds. What is the magnitude of the average induced current in the bracelet?
Explanation / Answer
answer is H. 3.54*10^-1
Induced EMF = rate of change of flux
= area*(1.24-0.47) / 0.7
area = pi*0.073^2/4 = 4.1854*10^-3
so
= 4.1854*10^-3*(1.24-0.47) / 0.7
So current = ENF/resistance = 0.0460/0.0130 A = 3.54*10^-1 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.