On Planet X, you drop a 25.0kg stone from rest and measure its speed at various
ID: 1273375 • Letter: O
Question
On Planet X, you drop a 25.0kg stone from rest and measure its speed at various times. Then you use the data you obtained to construct a graph (see the figure(Figure 1) ) of its speed v as a function of time t.
1-What is g on Planet X?
2-An astronaut drops a piece of equipment from rest out of the landing module, 3.50m above the surface of Planet X. How long will it take this equipment to reach the ground?
3- How fast will this equipment be moving when it reaches the ground?
4-How fast would an astronaut have to project an object straight upward to reach a height of 18.0m ?
5-How long would it take the object to reach a height of 18.0 m?
Explanation / Answer
g=dv/dt
that is slope of the curve=15m/s2
2)using s=ut+.5at2
t=0.68s
3)v=u+at
v=6.83m/s
4)no using v2=u2+2as
here v=0
s=18
so u=23.24m/s
5)v=u+at
t=2.323 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.