A ring-shaped conductor with radius a = 2.60 cm has a total positive charge Q =
ID: 1274362 • Letter: A
Question
A ring-shaped conductor with radius a = 2.60 cm has a total positive charge Q = 0.123 cN uniformly distributed around it.
A.What is the magnitude of the electric field at point P, which is on the positive x-axis at x = 36.0 cm ?
E= ?? nC
B.What is the direction of the electric field at point P?
1)+x-direction
or
2)-x-direction
C.A particle with a charge of -3.00 uC is placed at the point P described in part A. What is the magnitude of the force exerted by the particle on the ring?
F= ?? N
D.What is the direction of the force exerted by the particle on the ring?
1) +x-direction
or
2) -x-direction
Explanation / Answer
E = k Q*x / ( x^2+a^2 )^3/2
______________________________________...
x = 36.0 cm =0.36 m
radius = a = 2.60 cm = 0.026 m
total positive charge Q= 0.123nC =1.23*10^-10 C
E = [9*10^9] *(1.23*10^-10 )*0.36 / ( 0.36^2+0.026^2 )^3/2
E = 0.39852 / ( 0.130276)^3/2
E = 0.39852 / ( 0.130276 )( 0.130276)^1/2
E = 0.43875 / 0.04702
E =9.33 N/C
A) The magnitude of the electric field at point P at x = 36.0 cm is 9.33 N/C
______________________--
B) The direction of the electric field at point P is +x-direction
______________________________________...
A particle with a charge 'q'= -2.80*10^-6 C is placed at the point P
The magnitude of the force exerted by the particle on the ring =the magnitude of the force exerted by the ring on the particle
The magnitude of the force exerted by the particle on the ring =qE= 2.80*(10^-6)* 9.33 = -2.6*10^-5 N
(C)The magnitude of the force exerted by the particle on the ring = 2.6116*10^-5 N
___________________________________
D) The direction of the force exerted by the particle on the ring is + x-direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.