A hockey player is standing on his skates on a frozen pond when an opposing play
ID: 1274395 • Letter: A
Question
A hockey player is standing on his skates on a frozen pond when an opposing player, moving with a uniform speed of 2.0 m/s, skates by with the puck. After 2.60 s, the first player makes up his mind to chase his opponent. If he accelerates uniformly at 0.36 m/s2, determine each of the following.
(a) How long does it take him to catch his opponent? (Assume the player with the puck remains in motion at constant speed.)
s
(b) How far has he traveled in that time?
m
Explanation / Answer
Speed of opposing player v = 2 m / s
Time t = 2.6 s
Distance travel by opposing player in time t is S = vt
= 5.2 m
Let the first player chases the oppositng player in time T and in a distance S'
Distance travel by first player in time T is S '
So, S' = uT + ( 1/ 2) aT 2
Where u = Initial speed
= 0
a = Accleration
= 0.36 m/ s 2
Substitute values we get S ' = 0 + 0.18 T 2
Distance travel by opposing player in time T is S " = vT
= 2T
According to problem , S ' = S + S"
0.18 T 2 = 5.2 + 2T
0.18 T 2 - 2T -5.2 = 0
= 13.29 s
So, distance travel S ' = 0.18 T 2
= 31.79 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.