A physics student wishes to determine the volume of an unknown metal block. She
ID: 1274400 • Letter: A
Question
A physics student wishes to determine the volume of an unknown metal block. She makes the following measurements for the block's width, length and height: W = 6.66 0.07 cm, L = 2.33 0.04 cm, H = 1.50 0.02 cm. Determine the volume of this rectangular block. Determine the uncertainty in the volume of this block. x 105 m3 Notice, that the volume and its uncertainty are expected to match in their powers of ten when presented properly. Also, notice that the decimal places for uncertainty should match those for the volume when both are written to the same power of ten. Of course, the number of significant figures in the volume follows the rule for multiplication.Explanation / Answer
a) The volume is 6.66cm x 2.33cm x 1.50cm = 23.2767 cm3 = 23.2767x10-6 m3 = 2.32x10-5 m3
b) Now use method of adding percents to get uncertainty in the area.
% unc width = (0.07/6.66 )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.