To take off from the ground, an airplane must reach a sufficiently high speed. T
ID: 1274444 • Letter: T
Question
To take off from the ground, an airplane must reach a sufficiently high speed. The velocity required for the takeoff, the takeoff velocity, depends on several factors, including the weight of the aircraft and the wind velocity.
a)
A plane accelerates from rest at a constant rate of 5.00m/s2 along a runway that is 1800m long. Assume that the plane reaches the required takeoff velocity at the end of the runway. What is the time tTO needed to take off?
Express your answer in seconds using three significant figures.
b)
What is the speed vTO of the plane as it takes off?
Express your answer numerically in meters per second.
c)C
What is the distance dfirst traveled by the plane in the first second of its run?
Express your answer numerically in meters.
Explanation / Answer
a) a = 5
S = 1800m
so we know S = ut+0.5*a*t*t
so t= sqrt(1800*2/5) = 26.8s
b)v = u+at = 5*26.8 = 134.16m/s
c) S = ut +0.5*a*t*t
hete t= 1s
so S = 0.5*5*1*4 = 2.5m
expalined in details...
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.