A diver running 2.7 m / s dives out horizontally from the edge of a vertical cli
ID: 1274805 • Letter: A
Question
A diver running 2.7m/s dives out horizontally from the edge of a vertical cliff and 2.6s later reaches the water below. A.) how high was the cliff? B.) how far from the base did the diver hit? A diver running 2.7m/s dives out horizontally from the edge of a vertical cliff and 2.6s later reaches the water below. A.) how high was the cliff? B.) how far from the base did the diver hit? A diver running 2.7m/s dives out horizontally from the edge of a vertical cliff and 2.6s later reaches the water below. A diver running 2.7m/s dives out horizontally from the edge of a vertical cliff and 2.6s later reaches the water below. A diver running 2.7m/s dives out horizontally from the edge of a vertical cliff and 2.6s later reaches the water below. A.) how high was the cliff? B.) how far from the base did the diver hit? A.) how high was the cliff? B.) how far from the base did the diver hit?Explanation / Answer
u = 2.7 i m/s
t= 2.6s
so s= 0.5gt2= 33.124 m
so height of the cliff = 33.124 m
now horizpntal distance = u*t= 2.7*2.6=7.02 m
so the diver hit at 7.02 m from the base
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.