A man stands on the roof of a building of height 13.4m and throws a rock with a
ID: 1275074 • Letter: A
Question
A man stands on the roof of a building of height 13.4m and throws a rock with a velocity of magnitude 34.4m/s at an angle of 32.7 above the horizontal. You can ignore air resistance.Calculate the maximum height above the roof reached by the rock.
Calculate the magnitude of the velocity of the rock just before it strikes the ground.
Calculate the horizontal distance from the base of the building to the point where the rock strikes the ground.
Calculate the horizontal distance from the base of the building to the point where the rock strikes the ground.
Explanation / Answer
Part A)
To get to the height, apply vf2 = vo2 + 2ad
0 = (34.4)2(sin232.7) + 2(9.8)(d)
d = 17.6 m
Part B)
The x velocity will be 34.4(cos 32.7) = 28.95 m/s
The y component will be from vf2 = vo2 + 2ad
vf2 = 0 + 2(9.8)(31)
vf = 24.65 m/s
The net is from the Pythagorean Theorem
net2 = (24.65)2 + (28.95)2
net = 38.0 m/s
Part C)
The time to climb to 17.6 m is from
vf = vo + at
0 = 34.4(sin 32.7) + (9.8)(t)
t = 1.90 sec
The time to fall the 31 m is from
d = vot + .5at2
31 = 0 + .5(9.8)(t2)
t = 2.52 sec
The total time = 2.52 + 1.90 = 4.41 sec
Finally apply d = vt
d = (34.4)(cos 32.7)(4.41)
d = 127.7 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.