A car starting out at a velocity of 45km/hr, experiences an acceleration of a =
ID: 1276277 • Letter: A
Question
A car starting out at a velocity of 45km/hr, experiences an acceleration of a = -0.50m/s^2, which slows it down till it comes to rest. a. Determine the distance traveled. b. Calculate the time it takes to come to rest. c. Now does x change with time between t=7.0s and t=8.0s? Two cars start at the same position and time: The green car initially moves at a velocity= 8.00m/s and has an acceleration of a=-0.600m/s^2, and The red car has an initial velocity of 3.00m/s and has an acceleration of a=+0.600m/s2. When does the red car catch up to the green car? Hint: When they have the same position of have traveled the same distance]Explanation / Answer
u = 45 = 45*5/18 = 12.5 m/s
a)
v^2 - u^2 = 2as
0 - 12.5^2 = 2*-0.5*s
s= 156.25m
b) v = u +at
0 = 12.5 - 0.5*t
t = 25s
c) x1 = ut1 + 0.5*a*t^2 = 12.5*7 - 0.5*0.5*49 = 75.25 m
x2 = ut2 + 0.5*a*t^2 = 12.5*8 - 0.5*0.5*64 = 84 m
sR = sG
(8*t) - (0.5*0.6*t^2) = (3*t)+(0.5*0.6*t^2)
8t - 0.3*t^2 = 3t + 0.3*t^2
5t = 0.6t^2
t = 8.3 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.