A military helicopter on a training mission is flying horizontally at a speed of
ID: 1277602 • Letter: A
Question
A military helicopter on a training mission is flying horizontally at a speed of 75.0m/s when it accidentally drops a bomb (fortunately, not armed) at an elevation of 350m . You can ignore air resistance.
a. How much time is required for the bomb to reach the earth?
b. How far does it travel horizontally while falling?
c. Find the horizontal component of the bomb's velocity just before it strikes the earth.
d. Find the vertical component of the bomb's velocity just before it strikes the earth.
e. If the velocity of the helicopter remains constant, where is the helicopter when the bomb hits the ground?
please explain how you got the answers. thanks!
Explanation / Answer
a) y = y0 + v0y t + 1/2 a t^2
0 = 350 -0.5*9.81*t^2
t=8.45 s
b) x direction
x = v t = 75*8.45= 634 m
c) horizontal component doesnt change
75 m/s
d) v = v0 + at = -9.81*8.45=-82.9 m/s
e) since it moves in the same velocity in the x
then x = 634 m and y = 350 m
so right above the bomb when it hits the ground
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.