A man stands on the roof of a 19.0m -tall building and throws a rock with a velo
ID: 1277729 • Letter: A
Question
A man stands on the roof of a 19.0m -tall building and throws a rock with a velocity of magnitude 24.0m/s at an angle of 38.0 above the horizontal. You can ignore air resistance.
a) Calculate the maximum height above the roof reached by the rock. --> already calculated it is 11
b. Calculate the magnitude of the velocity of the rock just before it strikes the ground. ( answer in m/s)
c. Calculate the horizontal distance from the base of the building to the point where the rock strikes the ground. (answer in m)
please explain very lost on part B and C!
Thanks!!!
Explanation / Answer
Vox = 24*cos38 = 18.9 m/s
Voy = 24*sin38 = 14.78 m/s
Vy^2 - Voy^2 = 2gh
Vy^2 - 14.78^2 = 2*9.8*19
Vy = 24.3 m/s
V = sqrt(Vox^2+Vy^2) = 30.79 m/s
C) Vy = Voy - gT
-24.3 = 14.78 - 9.8*T
T = 3.98s
X = Vx*T = 75.22m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.