Calculation Question Two blocks are connected by a massless rope that passes ove
ID: 1278015 • Letter: C
Question
Calculation Question Two blocks are connected by a massless rope that passes over a frictionless pulley. The mass of the block on the left is 10kg, and it rests on a plane making an angle of 40 degrees with respect to the horizontal. The block on the right is placed on a slope making an angle of 30 degrees with respect to the horizontal. 2, a) What is the mass of the right side block if the system accelerates to the right at 1 m/s^2? b) if the mass of the right side block is 5 kg, find the acceleration of the system. c) Calculate the tension fin the rope under the conditions of part a and b.Explanation / Answer
a)Let the mass be m.
Balancing forces,
m*9.81*Sin30-10*9.81*Sin40=(m+10)*1
m=18.71kg
b)a=(10*9.81*Sin40-5*9.81*Sin30)/(10+5)=2.57m/s^2
c)For part a,
T-10*9.81Sin40=10*1
T=73N
For part B,
T-5*9.81*Sin30=5*2.57
T=37.4N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.