A high power cell phone tower radiates microwave power at a level of P=50W. The
ID: 1278091 • Letter: A
Question
A high power cell phone tower radiates microwave power at a level of P=50W. The towers arrays are directional (not isotropic) and provide a gain G, of 17dB. So the effective power is P*G. (Note convert the dB factor to a ratio: Pout / Pin , before using this formula).
Calculate the Intensity ( in units of W/m^2 ) on the surface of a sphere of radius 100m. ( The radiation is not isotropic, but the gain factor makes up for this).
Calculate the electric field ( V/m^-1) at this distance from the tower assuming a medium of refractive index n= 1.33 (water). Hence find the voltage induced across a brain sized object of around 25cm.
Explanation / Answer
P=50W. The towers arrays are directional (not isotropic) and provide a gain G, of 17dB
17 dB as ratio==20log(P1/P2)
P1/P2=7/07=Pout / Pin
Pout=50*7.07=353.97 w
Intensity=353.97 w/(4pi*r^2)=2.81*10^-3 W/m^2
Hence find the voltage induced across a brain sized object of around 25cm.
v=integral E.d=2.81*10^-3 W/m^2
Formula for Conversion from Power Density (W/m2) to Electric Field Intensity (V/m)
V/m = (W/m2 x 377)1/2
V/m =sqrt(2.81*10^-3 W/m^2*377)=1.02 V/m
The voltage induced=E.d=1.02*0.25=0.257 v
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.