The position vector of an object in uniform circular motion about the origin of
ID: 1278521 • Letter: T
Question
The position vector of an object in uniform circular motion about the origin of an XY coordinate system at a certain instant is given by r = (0.87i - 4.92 j)m. It is moving clockwise with a period of 9.8 s. The velocity vector is of the form v = (vxi + vyj) m/s NOTE: For the question below, the components of velocity could be positive, negative or zero. If negative, you must include the sign in your answer. 1. What is the x-component of the velocity (vx in m/s) at that instant? _________ Submit Answer Tries 0/1 2. What is the y-component of the velocity (vy in m/s) at that instant? ____________ Submit Answer Tries 0/1 3. What us the magnitude of the velocity (|v| in m/s) at that instant? ________ Submit Answer Tries 0/1 4. What is the dot product (v . r) of the velocity vector and the position vector at that instant? ____ Submit Answer Tries 0/1Explanation / Answer
r = 0.87 i -4.92 j
v = dr/dt = 0.87/9.8 i - 4.92/9.8 j
V = Vx i + Vyj = 0.088 i - 0.502 j
1. Vx = 0.088 m/s
----------------------------------
2. Vy = -0.502 m/s
---------------------------------
3. mag of V^2 = 0.088^2 +(0.502^2)
V = 0.509 m/s
------------------------------------------------
4. v.r = 0.87 * 0.088 -(4.92*-0 .502)
v.r = 0.323
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.