Two thin, isolated, concentric conducting spheres of radii 4.50 cm and 6.20 cm,
ID: 1278723 • Letter: T
Question
Two thin, isolated, concentric conducting spheres of radii 4.50 cm and 6.20 cm, have net charges of 34.00 nC and 12.50 nC, respectively. What is the electric field at 1.350 cm from the center of the spheres? Use the sign of the field to indicate direction, thus a positive electric field would point away from the center of the spheres. What is the electric potential at 1.350 cm from the center of the spheres? What is the electric field at 5.265 cm from the center of the spheres? What is the electric potential at 5.265 cm from the center of the spheres? What is the electric field at 8.000 cm from the center of the spheres? What is the electric potential at 8.00 cm from the center of the spheres?
Explanation / Answer
a)
at r = 1.35 cm
E = 0 ( since Qin = 0)
V = k*q1)/R1
= 9*10^9*34*10^-9/0.045
= 6800 volts
b) at r = 5.625 cm
E = 0 (inside a conducting mazrerial E is zero)
V = k*(q1+q2)/R2
= 9*10^9*(34+12.5)*10^-9/0.062
= 6750 volts
c) at r = 8 cm
E = k*(q1+q2)/r^2
= 9*(34+12.5)*10^-9/0.08^2
= 6.54*10^4 N/c
V = k*(q1+q2)/R2
= 9*10^9*(34+12.5)*10^-9/0.08
= 5231.25 volts
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.