A small metal sphere has a mass of 0.19g and a charge of -27.0nC . It is 10 cm d
ID: 1278751 • Letter: A
Question
A small metal sphere has a mass of 0.19g and a charge of -27.0nC . It is 10 cm directly above an identical sphere with the same charge. This lower sphere is fixed and cannot move.
Part A
What is the magnitude of the force between the spheres?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
If the upper sphere is released, it will begin to fall. What is the magnitude of its initial acceleration?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
force between the spheres=kq1q2/r2=(9*109*27*10-9*27*10-9)/(0.1)2=6561*10-7=6.561*10-4N
(upward on upper sphare,downward on lower sphare)
force due to gravity=mg=0.19*10-3*9.81=1.8639*10-3(down ward)
accelaration=(1.8639*10-3-6.561*10-4)/0.19*10-3=6.356842m/s2(downward)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.