The analysis f a biomas sample gave Element % Dry Weight of Cell C 50.2 O 20.1 N
ID: 1279086 • Letter: T
Question
The analysis f a biomas sample gave
Element % Dry Weight of Cell
C 50.2
O 20.1
N 14.0
H 8.2
P 3.0
Other 4.5
This compod gives a ratio of 10.5 g cells/mol ATP synthesized in the metabolic reaction to form the cells. Approximately how many moles of C are in the cells per mole of ATP?
Explanation / Answer
mass of Carbon = 50.2% ( 10.5 g cells/mol )
= ( 0.502 ) ( 10.5 g cells/mol ) = 5.271 g
Thus, the no. of moles of Carbon = 5.271 g / atomic mass of carbon
= 5.271 g / 12 g
=0.43925
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.