A current of 15 Ampere runs through the Parallel Wire Apparatus. What is the ant
ID: 1279214 • Letter: A
Question
A current of 15 Ampere runs through the Parallel Wire Apparatus. What is the anticipated mass (in milligrams) for balancing the frame-balance? Assume d=0.8 cm, and pick the data for the constant k', the length of the wire, and the acceleration of gravity from the text. (see task [2] in the Analysis).Task 2: With the obtained value of k` and assuming that the parrallel wires are 1 meter appart, calculate the current through the wire necessary for producing a repulsion force of 2x10^-7 N over 1 metter length.
Explanation / Answer
answer to task 2:
if L = 1m ,
then F = uoi1i2L/2pid
i2 = 2e-7 * 2*3.14* 0.8/(4pie-7 * 15)
i2 = 53.3 mA
----------------------------------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.