A small object with mass 0.200 kg moves with constant speed in a vertical circle
ID: 1279224 • Letter: A
Question
A small object with mass 0.200 kg moves with constant speed in a vertical circle of radius 0.500 m. It takes the object 0.400 s to complete one revolution.
(a) What is the translational speed of the object?
b) What is the frequency?
c) As the object passes through the lowest point in its motion, what is the direction of the acceleration of the object?
Downward
The acceleration is zero and has no direction
upward
d) As the object passes through the lowest point of its motion, what is the magnitude of the acceleration of the object?
Explanation / Answer
a) v = 2pir/ T = (2*3.14*0.5)/(0.4) = 7.85 m/s
b) f = 1/T = 2.5 Hz
c) upward
a = v^2/r = 123.24 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.