A small object is placed to the left of a convex lens and on its optical axis. T
ID: 1279457 • Letter: A
Question
A small object is placed to the left of a convex lens and on its optical axis. The object is 30 cm from the lens, which has a focal length of 42 cm. If the object is moved to a position 34 cm to the left of the lens, what will the image position be? (A positive value for p, or position, means the image is on the right side of the lens.)
Answer in cm please.
(b) Describe the nature of this new image. (Select all that apply.)
virtual
real
upright
inverted
enlarged
reduced
on the left side of the lens
on the right side of the lens
Explanation / Answer
apply -1/f = 1/u + 1/v
1/v = -1/f -1/u
v = - uf/(u+f)
v = - ((30+34)* 42)/(30+ 34+42)
v = -25.35 cm
since image is -ve, virtual , upright enlarged and to the left of the lens
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.