Given a maximum voltage of 3.9491 Volts and a minimum voltage of -0.0256 Volts,
ID: 1280030 • Letter: G
Question
Given a maximum voltage of 3.9491 Volts and a minimum voltage of -0.0256 Volts, then what is half the maximum voltage value? 1/2 Maximum Voltage Value = ____Volts.
8. Let's say you measure t1/2 to be 0.0121 seconds and the resistance in the circuit is 103 Ohms. Then what is the capacitance in micro Farads? Capacitance = ___micro Farads.
9. Given t1/2 to be 0.0121 seconds, how long should it take to reach 93.75% of maximum charge?
time=__ seconds.
10. What would be the maximum charge in Coulombs if you have 4 volts and a capacitor of 330 micro Farads?
q = ___Coulombs.
Explanation / Answer
8. The quantity t1/2=? ln 2 is called the half-life of an exponential decay, where ?=RC is the time constant in an RC circuit.
C= 0.0121/( (ln2) *103)
= 0.016948 micro Farads
9. t1/2=? ln 2 ==> ? = 0.0121/ ln(2) where ?=RC
? = 0.0175 s
q= qo(1- e-(t/?) )
q/qo = (1- e-(t/?) ) = 0.9375
t = 0.0485 s
10. qmax =cV
= 330*10-6 *4
= 1.32 mCoulomb
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.