Sphere A is attached to the ceiling of an elevator by a string. A second sphere
ID: 1280177 • Letter: S
Question
Sphere A is attached to the ceiling of an elevator by a string. A second sphere is attached to the first one by a second string. Both strings are of negligible mass. Here m1 = m2 = m = 3.68 kg. (a) The elevator starts from rest and accelerates downward with a = 1.35 m/s^2 . What are the tensions in the two strings? T1 = N T2= N (b) If the elevator moves upward instead with the same acceleration what will be the tension in the two strings? T1= N T2 = N (c) The maximum tension the two strings can withstand is 89.9 N. What maximum upward acceleration can the elevator have without having one of the strings break? m/s^2Explanation / Answer
a).
T1 = (m1 + m2)*(g-a) = (3.68 +3.68)*(9.8 -1.35) = 62.192 N
T2 = m2*(g-a) = 3.68*(9.8-1.35)= 31.096 N
b).
T1 = (m1 + m2)*(g+a) = (3.68 +3.68)*(9.8 +1.35) = 82.064 N
T2 = m2*(g+a) = 3.68*(9.8+1.35)= 41.032 N
c).
T1 = 89.9
=> 2*3.68*(9.8 +a) = 89.9
=> a = 2.415 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.