A basketball star covers 2.75 m horizontally in a jump to dunk the ball. His mot
ID: 1280846 • Letter: A
Question
A basketball star covers 2.75 m horizontally in a jump to dunk the ball. His motion through space can be modeled precisely as that of a particle at his center of mass. His center of mass is at elevation 1.02 m when he leaves the floor. It reaches a maximum height of 1.75 m above the floor and is at elevation 0.950 m when he touches down again.
(a) Determine his time of flight (his "hang time").
s
(b) Determine his horizontal velocity at the instant of takeoff.
m/s
(c) Determine his vertical velocity at the instant of takeoff.
m/s
(d) Determine his takeoff angle.
Explanation / Answer
t1 = ?[2(1.75 - 1.02)/9.8] = 0.385 sec
t2 = ?[2(1.75 - 0.95)/9.8] = 0.404 sec
a) Th = ?t = 0.789 sec
b) Vx = (2.75/0.789) = 3.485 m/s
c) Vy = g*t1 = 9.8*0.385 = 3.773 m/s
d) ? = arctan[3.773/3.485] = 47.27 degree above horizontal
e) 2*(2.3-1.2)*9.8 =v^2;
v=4.643 m/s;
0.65m= -0.5g*t^2 +v*t +1.2;
t^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.