Need them all worked out. Step by step. No shortcuts! A man driving a truck at a
ID: 1280904 • Letter: N
Question
Need them all worked out. Step by step. No shortcuts! A man driving a truck at a constant speed of 15 m/s suddenly applies the brakes, bringing the truck to a stop in 5 seconds. Find: The acceleration The total distance traveled The speed at the end of 1 seconds A shot put is tossed for a distance of 20 m. If the angle of elevation is 45 , find: The velocity of projection The time of flight The maximum height reached An arrow is shot straight up with a initial velocity of 25 m/s. Find: The time to reach the highest point The maximum height reached The velocity at the end to 5 seconds A golf ball of 22 g, moving with a speed of 35 m/s. lands on a pile of soft dirt and becomes embedded a distance of 12 cm into it. Assuming constant deceleration during impact, Find: The acceleration The time interval during impactExplanation / Answer
1. a)
v = v0 + a t
0 = 15 + a*5
a = -3 m/s^2
b) x = v0 t + 1/2 a t^2 = 15*5 -0.5*3*5^2=
37.5 m
c) v = v0 + a t = 15 -3*1 = 12 m/s
2)
R = V^2/g sin( 2 theta)
20 = v^2/(9.81)*sin( 90 degrees)
v = sqrt(20*9.81)= 14 m/s
b) x = v t
t = x/v = 20/(14*cos(45 degrees))=2.02 s
c) max heigth when vy = 0
vy^2 = v0y^2 + 2 a y
0 = (14*sin(45 degrees))^2 -2*9.81*y
y=4.99 m
3)
a) vy = 0
vy = v0y + a t
0 = 25 - 9.81*t
t=2.55 s
b)
max height when vy = 0
vy^2 = v0y^2 + 2 a y
0 = 25^2 - 2*9.81*y
y=31.9 m
c) v = v0 + a t = 25 - 9.81*5= - 24 m/s
4)
v^2 = v0^2 + 2 a x
0 = 35^2 + 2*a*.12
a=-5104 m/s^2
b) v = v0 + a t
0 = 35 - 5104 t
t = 35/5104=0.00686 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.