Do this problem on your own and turn it in at the beginning of next week\'s reci
ID: 1281385 • Letter: D
Question
Do this problem on your own and turn it in at the beginning of next week's recitation (due 10/9/14). A 2 kg block starts at rest and slides down a frictionless ramp that makes an unknown angle with respect to the horizontal floor below. At the bottom of the ramp, after having slid a distance of 10 meters, the speed of the block is observed to be 12 m s. The block now slides onto the horizontal floor with the same initial speed of 12 m/s. The coefficient of kinetic friction between the block and the floor is pk=0.3. From the moment it reaches the floor, how much time does it take the block to stop? Your answer must be organized, clear, and include the elements of the problem solving path: Focus the Problem Describe the Physics Plan the Solution Execute and EvaluateExplanation / Answer
a)12*12 = 2*9.8*sintheta*10
theta = 47.28 degres
b)
a = -0.3*9.8
t =v/a = 4.08 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.